Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole?

Parenting


Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole?

  W życiu rodzica w końcu przychodzi czas na to by wysłać dziecko do szkoły. Zwykle jest to stres dla całej rodziny. Jako rodzic zastanawiasz się czy Twoje dziecko zasymiluje się z grupą, czy będzie osiągało dobre wyniki w nauce, myślisz o tym co może spotkać Twoją pociechę w szkole. Chcesz uchronić dziecko przed niepoprawnym zachowaniem kolegów i innymi negatywnymi emocjami związanymi ze szkołą. To naturalne obawy każdego rodzica, jednak można przygotować dziecko na pójście do szkoły i zniwelować do minimum stres z tym związany. Co powinieneś zrobić aby pomóc dziecku przez to przejść?

Nie wypowiadaj się negatywnie na temat szkoły

  Dziecko w wieku 6-7 lat rozumie niemal wszystko, ale jednocześnie nadal rodzice są autorytetem i to przy rodzicach czują się bezpiecznie. Dlatego rozmawiaj z dzieckiem o szkole z pozytywnym nastawieniem. Mów dziecku o dobrych stronach szkoły, na przykład, że pozna nowych kolegów, nauczy się nowych umiejętności. Jednak nie staraj się wszystkiego wybielać, bądź z dzieckiem szczery. Dobrym sposobem może być opowiedzenie dziecku o swoich przeżyciach ze szkoły, oczywiście tych dobrych :) Jeżeli masz przyjaciół jeszcze z podstawówki, których Twoje dziecko zna, możesz podać wasza relację za przykład przyjaźni ze szkoły.

Komplementuj swoje dziecko

  Powinniśmy robić to codziennie, jednak przed pójściem do szkoły dziecko także odczuwa stres. Wtedy dobrze jest mówić dziecku, ze cieszymy się, że jest samodzielne, że sprząta swój pokój  czy zrobiło piękna pracę w przedszkolu. Pamiętaj jednak, aby operować na emocjach. Jest wielka różnica pomiędzy powiedzeniem dziecku „Piękny rysunek”, a „Bardzo podoba mi się jak narysowałeś to drzewo”. Komplementując pociechę staraj się mówić o swoich uczuciach względem dobrego zachowania.

Nie zapominaj o dobrym przygotowaniu

  Jako dorosły to Ty musisz przygotować dziecku przybory szkolne. Dowiedz się czego Twoje dziecko będzie potrzebowało do 1 klasy i poszukaj tych produktów w sklepie. Ważne by dziecko czuło, że gdy nastąpią zajęcia nie będzie musiało prosić nikogo o linijkę czy kredki. Zapewni mu to poczucie bezpieczeństwa. Możemy również zaangażować dzieci w zakup piórnika, zeszytów i innych drobnych artykułów biurowych, dzięki temu poczuje się również odpowiedzialny i potrzebny w doborze swojej wyprawki szkolnej a dodatkowo pozwolimy dziecku podejmować samodzielne decyzje. Jeśli Twoje dziecko nie zna przedmiotów jakie będzie miał w podstawie programowej, wytłumacz mu czym są i czego będzie się uczył na poszczególnych lekcjach, jakich przyborów będzie do tego używał.

Dobry plecak to podstawa

  Musimy pamiętać także o jakościowym plecaku. Niestety wyprawka do szkoły to duży koszt dla rodziny, jednak nie powinniśmy oszczędzać na plecaku. Dobrej jakości plecak spokojnie posłuży dziecku w klasach I-III, a my nie będziemy zmuszeni co roku dokonywać zakupu nowego egzemplarza. Lekki, ale jednocześnie porządny produkt pomoże Twojemu dziecku w wygodzie pakowania. Sprawdź czy suwak jest na tyle mocny, że nie zepsuje się dziecku w trakcie podróży do szkoły. W ofercie mamy standardowe tornistry lub plecaki na kółkach, zastanówmy się spokojnie jaki planujemy zakupić dla naszego dziecka, ponieważ zarówno plecaki na kółkach, jak i tradycyjne tornistry mają swoich zwolenników i przeciwników – wśród uczniów, rodziców i lekarzy ortopedów. Zgodnie z zaleceniami ciężar plecaka dziecka do 13. roku życia nie powinien przekraczać 10% jego wagi, ale to tylko teoria a życie i tak pokazuje że są takie dni w których dziecko musi zabrać do szkoły wiele podręczników, śniadanie, picie i w tym momencie masa znacznie przewyższa dopuszczalną normę. Oferta producentów jest naprawdę okazała, i zaczynając poszukiwania może nam się lekko zakręcić w głowie :), na pewno musimy poświecić chwile czasu, poczytać opinie i świadomie wybrać odpowiedni plecak dla naszej pociechy.

Naucz dziecko zwracać się odpowiednio do nauczycieli

  Do tej pory, gdy dziecko było w przedszkolu wiele rzeczy było bagatelizowanych a do pań mówiło się ciociu. Musisz wytłumaczyć dziecku, że w szkole są inne zasady. Powiedz jak powinno zwracać się do nauczycieli, wyjaśnij też kim jest nauczyciel.

Wytłumacz dziecku czym jest szkoła

  Być może wydaje się to zbyt banalne, jednak musisz mieć na uwadze, że Twoje dziecko nigdy nie było w szkole i nie zna zasad tam panujących. Wyjaśnij dziecku, że w szkole są lekcje, przerwy, przerwa obiadowa, wspólna szatnia. Opowiedz z jak największymi szczegółami co może tam spotkać. Mów o podręcznikach, zadaniach domowych i o wszystkim co dzieje się w szkole. Pomoże to dziecku szybciej zaaklimatyzować się w nowej rzeczywistości, bo będzie wiedziało czego się spodziewać.

Naucz dziecko traktowania kolegów

  Twoje dziecko chodząc do przedszkola powinno nauczyć się kontaktów z innymi dziećmi. Jednak warto przypomnieć dziecku o zasadach. Powiedz dziecku, żeby nie naśmiewało się z uczniów, którzy czegoś nie potrafią, zasugeruj, że powinno podzielić się z kolegą kredkami, gdy ten ich nie ma. Wytłumacz dlaczego zależy Ci na tym by było pomocne i jakie to ważne dla Ciebie.

Na koniec oczywiście życzymy wszystkim dzieciom i ich rodzicom powodzenia w powrocie do szkoły :)