Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Parenting


Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Coraz więcej rodziców czyta swoim dzieciom codziennie. Zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książek i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka, a jednocześnie chroni je przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości masowej kultury.

Kampania "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" rozpoczęła się w roku 2001, jej hasło zna chyba każdy - "…Czytaj dziecku 20minut dziennie. Codziennie”. Dzięki tej i wielu innym społecznym akcjom wiemy, jak ważne jest czytanie, - lecz czy każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego dlaczego? Czy każdy rodzic wie jak zachęcać dziecko do czytania na poszczególnych etapach rozwoju? Jeśli nie, to nic straconego :) Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Walory czytania

- stymuluje rozwój emocjonalny dziecka

- wzbogaca słownictwo

- przyspiesza rozwój mowy

- uczy umiejętności komunikacji z innymi ludźmi

- wzbudza kreatywność dziecka

- pomaga dziecku nauczyć się dłuższej koncentracji

- relaksuje i pomaga zasnąć

- stymuluje wyobraźnie dziecka

- uczy dziecko rozmawiać o emocjach

- dziecko zaczyna zauważać przyczyny i skutki

Można wymieniać bez końca, jednak czym jest to wszystko w porównaniu do spokojnego wieczoru, spędzonego przy dobrej książce z ukochanym dzieckiem wtulonym w nasze ramie?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

W dzisiejszych czasach dziecko ma dużo więcej interesujących bodźców niż książka. Kolorowe zabawki, telewizor, kolorowe bajki, gry, tablet, komputer. Wszystko to mimo niewielu zalet edukacyjnych niestety pobudza i interesuje nasze dziecko. Jak więc uświadomić dziecku, że czytanie jest przyjemnością?

- Czytajmy wspólnie

- Zorganizuj miejsce na książki, tak aby znajdowały się wśród innych zabawek dziecka, by dziecko kojarzyło książki z rozrywką

- Kupuj książki z „niższej” półki, tak byś nie bała się o to, że dziecko zepsuje jedną z nich

- Rozmawiaj z dzieckiem o przeczytanej opowieści

- Nie zmuszaj dziecka do czytania danej książki, jeśli Twoje dziecko uwielbia czytać codziennie to samo pozwól mu na to

- Najważniejszym jednak jest dawać dobry przykład, czytajmy więc przy dziecku swoje ulubione książki :)

Jakie książki wybrać, by zachęcić do czytania dziecko w wieku 0-3

Przede wszystkim książeczki powinny być krótkie i kolorowe. Najlepiej żeby pisane były rytmicznym językiem, rymami, albo krótkimi zdaniami. Musimy mieć jednak na uwadze, że bardzo małe dzieci, czyli poniżej 3 miesiąca życia, nie powinny być zadręczane zbyt dużą ilością bodźców. Dla takich maluchów doskonałe będą książki w kolorystyce czarno, czerwono, białej.

Doskonałym wyborem będą także książeczki edukacyjne, np. z warzywami, artykułami domowymi, ubraniami. Tak by dziecko mogło nauczyć się więcej słów.

Nasz wybór:

> Książeczki z „Seria Dobra Ksiązka” - przemyślane i idealnie napisane dla każdego przedziału wiekowego od 0-3 lat. Stworzone z myślą o etapach rozwoju dziecka.

> Seria „Oczami maluszka” stworzona specjalnie dla najmłodszych bobasów

> Wszelkie książki z serii „Moje pierwsze słowa”

Jakie książki wybrać, by zachęcić do czytania dziecko w wieku 3-6

W tym wieku dziecko umie się już skupić na dłużej, dlatego też możemy wybierać dłuższe  książki, długie opowiadania z morałem. Obrazki nie muszą być już takie kolorowe, jednak ważne aby w książce znajdowały się takie elementy, by zachęcić dziecko do korzystania z niej. Na tym etapie ważne jest wprowadzanie książek, które uczą emocji. Tych trudnych i łatwych, o miłości, złości, agresji czy śmierci. W taki sposób dużo łatwiej będzie nam porozmawiać z dzieckiem na ten temat. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest kupowanie książek edukacyjnych na tematy, które interesują dziecko, np.: samochody, zwierzęta, kosmos.

Nasz wybór:

> Przepiękne i oryginalne bajki Beaty Krupskiej „Bajki” z wydawnictwa Prószyński i S-ka

> Seria „Dzieci filozofują”

> Książki z serii „Zuza chce...” - piękne opowieści uczące dziecko emocji, kontaktów z rówieśnikami i rozwiązywania problemów

Jakie książki wybrać, by zachęcić do czytania dziecko w wieku 6+

W tym okresie, dziecko rozpocznie edukację szkolną. Zacznie czytać samodzielnie, pojawią się pierwsze lektury szkolne. Ważne jest, aby dziecko miało świadomość, że czytanie lektur to nie obowiązek ale przyjemność. Jak tego dokonać? Najlepiej czytając wspólnie z dzieckiem, świetnym pomysłem może być też poproszenie dziecka o czytanie na głos w trakcie, gdy my gotujemy obiad.

W końcu jednak nadejdą wakacje, gdy dziecko lubi czytać na pewno nie będzie chciało rozstać się z lekturą. Co więc zabrać na wyjazdy?

Nasz wybór:

> Kultowa seria o Mikołajku

> Pax – Sara Pennypacker (przepiękna i wzruszająca książka o dorastaniu)

> „Marcelinka rusza w kosmos, bajka trochę naukowa” - Udaj się w piękną i interesującą podróż do granic poznania, by razem z Marcelinką i jej towarzyszami odkryć, co jest Najważniejsze.

> Dla starszych dzieci, które uwielbiają się śmiać, polecamy książki Davida Walliamsa pt.: „Babcia Rabuś” o niepozornej babci, która okazuje się być gangsterem oraz „Wielka ucieczka dziadka” o dziadku, który traci pamięć i wydaje mu się, że przeniósł się do czasów wojny. On i jego wnuk próbują wyciągnąć dziadka z domu spokojnej starości.

 

Literatura dziecięca jest zwierciadłem, w którym dziecko rozpoznaje siebie, swoje problemy, swoje odczucia. Spędzajmy wspólne chwilę razem z dziećmi, rodziną - a nie obok siebie - książka zbliża małych i dużych. Dla dziecka to czas miłości, szczęścia i bliskości, szczególnie w dzisiejszych czasach kiedy żyjemy tak szybko a czas wolny jest dla nas luksusem.