Niania potrzebna od zaraz – jak znaleźć idealną nianie...

Parenting


Niania potrzebna od zaraz – jak znaleźć idealną nianie...

Przychodzi w życiu każdych rodziców taki moment, że muszą wspólnie zmierzyć się z nową sytuacją i zastanowić się komu powierzyć swojego maluszka kiedy urlop macierzyński dobiega końca. Czy wracać do pracy? Czy szukać żłobka? A może niania?....

Pytań mnoży się w tym czasie wiele, szczęściarzami są Ci którzy mogą liczyć na babcie, która wesprze rodziców i pomoże w opiece nad wnukiem czy wnuczką.

Jeżeli wasza decyzja została ukierunkowana na rozpoczęcie poszukiwań opiekunki, która pomoże w opiece i wychowaniu waszego maluszka - podpowiemy jak znaleźć dobrą nianie, na co zwracać uwagę, co nas powinno zaniepokoić, gdzie szukać odpowiedniej osoby, której bez obaw powierzymy opiekę nad naszym maleństwem.

Niania poszukiwana.. ale gdzie??

Najlepszym rozwiązaniem i najbardziej popularnym w tej branży jest tzw. „poczta pantoflowa”. Osoba z polecenia jest z góry darzona większym poziomem zaufania, ponieważ już na wstępie możemy dowiedzieć się czegoś o niej. Dzięki opinii osób trzecich - wiemy czy można tej niani zaufać, jak radzi sobie w opiece nad dziećmi, czy jest dyspozycyjna. Niania dla której ten zawód jest pasją i kocha dzieci, przeważnie nie musi martwić się o znalezienie pracy, ponieważ kiedy w jednej rodzinie dzieci dorastają i stają się samodzielne, druga rodzina już „czyha” aby właśnie ona mogła opiekować się ich maleństwem.

Jeżeli jednak nie mamy możliwości rozpoczęcie współpracy z nianią z polecenia, musimy rozpocząć poszukiwania w Internecie, lub skorzystać z agencji opiekunek które rekrutują nie tylko panie do opieki nad dzieckiem ale również takie, które zajmują się codziennymi domowymi obowiązkami. Przy tego typu poszukiwaniach na pewno rodzic musi być bardziej czujny i wnikliwy, ponieważ nawet najlepsze referencje nie muszą świadczyć o tym czy osoba ta kocha swoją pracę i dzieci, czy tylko działa zarobkowo.

Kogo tak naprawę poszukujemy?

Musimy na początku pomyśleć, jakiej osoby szukamy do naszego dziecka. Do maluszka lepiej sprawdzi się osoba, która zajmowała się już niemowlętami i wie, jak uspokoić płaczące dziecko, które jeszcze nie mówi, jak dbać o higienę dziecka, w jaki sposób rozszerzać dietę i co gotować. Statystycznie lepiej w takiej roli sprawdzają się doświadczone mamy lub babcie. Natomiast jeżeli dziecko jest już starsze, coraz bardziej samodzielne i pomysłowe na pewno będzie potrzeba nam osoba z dużą werwą witalną która będzie kompanem zarówno do zabaw jak i do codziennej opieki malucha.

Przemyślmy również na ile godzin dziennie będziemy potrzebować niani, czy ta osoba będzie również dyspozycyjna w razie potrzeby w weekendy, czego oczekujemy od niani? Czy tylko i wyłącznie opieki nad dzieckiem, czy może w grę wchodziło by również gotowanie posiłków dla smyka, prasowanie ubranek. Przeważnie rodzice średnio spędzają ok 10 godzin dziennie poza domem ( wliczając czas pracy i dojazdy), często takie osoby poszukują pani, która zajmie się nie tylko dzieckiem ale i pomoże w domowych czynnościach. Jest to na pewno komfortowa opcja, ale musimy pamiętać że taki układ sprawdzi się przy małym dziecku, które jeszcze sporo śpi w ciągu dnia, inaczej dodatkowe obowiązki mogą być wykonywane kosztem naszego dziecka i czasu jaki będzie w stanie jemu poświecić.  
 

O co koniecznie musimy zapytać?

Koniecznie musimy przygotować się do takiej rozmowy, trzeba przemyśleć o co chcemy zapytać, jakie informację nas interesują. Dobrym pomysłem jest przygotowanie jednakowych pytań, dzięki temu będziemy mogli porównać na wstępie wybrane kandydatki. Dobra niania zawsze może pochwalić się referencjami z poprzednich miejsc pracy. Ważne abyśmy mogli te opinie zweryfikować i sprawdzić ich autentyczność.

W przypadku tego typu rekrutacji koniecznie musimy zapytać o stan zdrowia niani, choroby przewlekle, problemy z kręgosłupem, są to bardzo istotne informację ponieważ osoba, która boryka się z problemami zdrowotnymi nie będzie miała tyle siły i energii dla energicznego i wszędobylskiego malucha.

Idealna niania - czyli jaka?

Odpowiedzialna - osoba, której powierzymy opiekę nad dzieckiem, powinna w mądry i dojrzały sposób opiekować się maluchem, zastąpić w tym czasie rodzica, nauczyć, ale też dać wiele czułości i miłości, aby dziecko mogło poczuć wieź z nianią.

Uczciwośćszczerość i prawdomówność powinny od początku towarzyszyć naszym relacjom z nianią. Jeżeli już na rozmowie zauważymy niepokojące sygnały które mogą świadczyć o mijaniu się z prawdą, lepiej podziękujmy takiej kandydatce.

Dobra niania to wulkan pozytywnej energii, praca z dziećmi powinna być jej pasją a nie obowiązkiem, bezwzględnie należy odsyłać osoby, które najpierw interesują się płacą, a nie dzieckiem.

Cierpliwość a zarazem konsekwencjajako rodzice często sami mamy problem z odnalezieniem takich cech w sobie – albo zapominamy że je mamy względem naszych dzieci, bo a to nasze dziecko nie chce jeść, inne nie chce spać, jeszcze kolejne nie lubi się ubierać. Ile dzieci tyle przypadków, dlatego te właśnie cechy powinna mieć dobra niania, aby mogła poradzić sobie w tego typu sytuacjach, a przy okazji poprzez swoją konsekwencje mogła przekazywać dobre nawyki, wpajać dziecku w jaki sposób należy postępować, jak reagować na różne sytuacje.

Empatia i wrażliwośćdobra i troskliwa niania szybko nawiąże cudowną więź z dzieckiem.  Jeżeli będzie wczuwać się w emocje dziecka i na bieżąco rozwiązywać problem, dziecko nie będzie wiedziało co to smutek.

Kreatywność małe dzieci nie usiedzą zbyt długo w jednym miejscu, dlatego tak ważne jest aby zapewnić smykowi różne formy zabaw, im większa różnorodność w tym temacie tym większy uśmiech na buziach naszych pociech.

 

Kiedy już dokonamy wyboru, i zdecydujemy się na wybraną panią, możemy przez jakiś czas obserwować nianię w trakcie jej pracy, aby wspólnie wypracować partnerskie relacje zarówno z nami jak i przede wszystkim z dzieckiem. Dla naszej pociechy będzie to również nowa sytuacja, dziecko będzie potrzebowało troszkę czasu na oswojenie się z wprowadzonymi zmianami. Trzeba słuchać, co mówi dziecko i jak reaguje na nianie. Dzieci które jeszcze nie potrafią mówić, mogą nam również poprzez swoje emocje przekazać czy niania zaskarbiła sobie jego serce.

Bycie nianią to ciężka i bardzo odpowiedzialna praca, jest to zawód który wymaga poświęcenia i masy zaangażowania, ale jeżeli ktoś decyduje się na niego bo kocha dzieci i uwielbia spędzać z nimi czas to oprócz wynagrodzenia jakie otrzyma, dostanie też od dziecka wiele miłości, zaufania i zbuduje z nim mocną wieź na lata.