Odpieluchowanie – jak bezstresowo i świadomie przejść ten trudny a zarazem bardzo istotny etap w rozwoju dziecka

Parenting


Odpieluchowanie – jak bezstresowo i świadomie przejść ten trudny a zarazem bardzo istotny etap w rozwoju dziecka

Przychodzi taki czas że chcemy porzucić w kąt pampersy i rozpocząć naukę korzystania z nocnika. Kiedy dla naszego dziecka będzie ten najlepszy moment? Jak się do tego zabrać, jakich błędów powinniśmy unikać aby nie zniechęcić maluszka? Postaramy się przedstawić Wam poniżej kilka rad aby delikatnie i bezstresowo przejść ten ważny etap w rozwoju naszych dzieci.

Kiedy?  

W teorii - najwcześniej ok 18 miesiąca życia, najczęściej jednak gotowość dziecka do zdjęcia pampersa i nauki nocnikowania to okres między 2 a 2,5 rokiem życia.  Przeważnie do 3 roku życia umiejętność ta jest w większości opanowana przez wszystkie dzieci. Po ukończeniu 48 miesięcy dzieci powinny przesypiać noce bez pieluchy, i świadomie korzystać z nocnika. Tylko tak jak napisaliśmy na samy początku – jest to tylko teoria, a w praktyce każde dziecko jest inne i każde dziecko to odrębna jednostka którą ciężko jest przyporządkować w jakiekolwiek ramy i dostosować do wymaganych norm.

Przede wszystkim, my rodzice musimy wsłuchać się w rytm i potrzeby naszego dziecka, nie róbmy nic na siłę, nie zerkajmy na dzieci sąsiadów, rodziny czy znajomych. Oczywiście radźmy się innych, którzy przeszli ten etap i może coś nowego wniosą do naszych starań, czytajmy i edukujmy się, ale koniecznie musimy wszystkie wskazówki w lekki i bezstresowy sposób wprowadzać naszemu dziecku. Zbyt duża presja i frustracja rodzica w tym temacie może jeszcze bardziej odwlec dziecko od korzystania z nocnika, a nie o to nam przecież chodzi!

Generalnie mamy dwie metody odpieluchowania - zorientowana na dziecko i zorientowana na rodzica

- Metoda Azrin i Foxx (zorientowana na rodzica) – polega na błyskawicznym nauczeniu dziecka korzystania z toalety, nauka rozpoczyna się po ok 20 miesiącu życia i trwa średnio 4 godziny! Według nas, ma ona więcej minusów niż plusów i nawet tak krótki czas nie może tego zrekompensować. Przede wszystkim ten rodzaj odpieluchowania musi być przeprowadzony przez specjalistę, jest to metoda agresywna, która może spowodować u dziecka nerwowość czy inne negatywne emocje.

- Metoda zorientowaną na dziecko – czyli tzw. metoda Brazeltona, która mówi o wsłuchaniu się w dziecko i jego potrzeby, nic na siłę, działamy etapami, jeżeli dziecko nie chce mieć nic wspólnego z nocnikiem, odpuszczamy na krótki czas, a później próbujemy ponownie powrócić do tematu. Jest to długi proces, który może trwać kilka miesięcy, ale najważniejsza jest cierpliwość i spokój, ponieważ zachowania agresywne czy zmuszanie dziecka do korzystania z nocnika mogą tylko przyczynić się do zaburzeń emocjonalnych, a te mogą narobić wiele szkody w rozwoju naszego dziecka.

Kilka cennych wskazówek, które możemy wykorzystać podczas odpieluchowania:

- na początek lepiej zakupić nocnik niż nakładkę. Nocnik lepiej sprawdza się na początku drogi do odpieluchowania, ucząc dziecka samodzielności i kontrolowania swoich potrzeb fizjologicznych. Nakładka na sedes polecana jest wtedy, kiedy dziecko z toalety korzysta rzadziej i jest na tyle duże, by poradzić sobie z wejściem na stopień, ułożeniem nakładki i załatwieniem swoich potrzeb.

- pozwól dziecku podpatrzeć jak korzystasz z toalety, tłumacz że to normalne i że wszyscy ludzie korzystają z toalety. Jest to dobry sposób na zaznajomienie się z tematem, jeżeli maluch ma starsze rodzeństwo to będzie dla niego również świetny przykład jak dzieci załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne bez konieczności noszenia pieluszek.

- nie zmuszajmy dziecka do długiego przesiadywania na nocniku, może się przez to zniechęcić, a nocnik będzie kojarzył z przymusem i lękiem.

- jeżeli dziecko nie zdąży na nocnik- nie róbmy z tego tragedii, absolutnie nie stosujmy kar, ponieważ może to spowodować blokadę u dziecka i powstanie tzw. zaparć nawykowych.

- sprawmy aby czas spędzony na nocniku był atrakcyjny dla szkraba, oglądanie książeczek, śpiewanie piosenek będą dziecku na pewno kojarzyć się pozytywnie.

- gdy już pojawi się siusiu lub kupa w nocniku, wychwalajmy dziecko, cieszmy się, klaszczmy aby jeszcze bardziej wzmocnić sukces dziecka.

- nie wyrażajmy się o stolcu i moczu brzydko czyli np. nie określamy ich jako śmierdzące – badania pokazały że takie określenia i zachowania mogą zwiększać prawdopodobieństwo wstrzymywania potrzeb fizjologicznych.

O gotowości dziecka na zdjęcie pieluszek nie decyduje wiek, ale świadomość i umiejętność kontroli potrzeb fizjologicznych która pojawia się sama. My rodzice, możemy stworzyć dogodne warunki które przygotują dziecko jeszcze lepiej na ten moment, dlatego tak ważne jest nasze wsparcie, spokój i cierpliwość w tym temacie.